-
Poslednjih 5 pesama
- Aleksandra Radović - S Tobom Zauvek
- Crvena jabuka - Bezi Kiso S' Prozora
- Flamingosi - Sa tobom bilo gde
- Zana - Jabuke i vino
- Piloti - Cini mi se da
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Pljeskavice od pasulja
Ako vam je možda dosadilo meso i žudite za nekim novim ukusima ovo je sjajna opcija za letnji ručak koji je ujedno i pun proteina.
Dijetalna kupus čorba
Ova čorba je bez mesa, mlečnih proizvoda i glutena – pa je kao takva pogodna za post, detoks ili dijetalne režime. Može se jesti gotovo u neograničenim količinama tokom dana, pa bez obzira na to da li držite dijetu ili ne, preporučuje se kao lagani obrok u toku letnjih dana...
-
Zdravlje
Kako visoke temperature i vlažnost vazduha utiču na krvni pritisak i srce?
Vremenske prilike mogu igrati značajnu ulogu u pogoršanju određenih zdravstvenih stanja. Visoke temperature i velika vlažnost vazduha posebno su rizični za osobe sa povišenim krvnim pritiskom i srčanim oboljenjima.
Upozorenje stručnjaka: Hrana sa najvećim rizikom od bakterije E. coli
Stručnjaci za bezbednost hrane otkrivaju koje proizvode treba izbegavati u prodavnici kako biste smanjili rizik od bolesti prenosivih hranom.
-
-
Putovanja
Šta sve vredi videti i doživeti u Firenci? 25 predloga iz prve ruke
Novinari prestižnog magazina Travel + Leisure zanimalo je kako najbolje doživeti Firencu, a odgovore su potražili kod onih koji ovaj grad najbolje poznaju - lokalaca. Od remek-dela renesanse do radionica za pravljenje paste i neodoljivog gelata, evo šta stanovnici ovog neverovatnog grada preporučuju da nikako ne propustite prilikom posete toskanskoj prestonici.
Najbolje niskobudžetne avio-kompanije u 2025. godini!
Putovanje s ograničenim budžetom ne mora da znači i odricanje od kvaliteta - a najnovija rang-lista Svetskih avio-nagrada (World Airline Awards) pokazuje koje niskobudžetne kompanije pružaju najbolju uslugu u 2025. godini.
-
Preporučujemo
Kako da limun ostane svež i do mesec dana? Ovi trikovi zaista funkcionišu!
Limun nije voće koje se kvari preko noći, ali ako se drži na sobnoj temperaturi, obično traje oko nedelju dana. I dok se i dalje može iskoristiti za čišćenje kada počne da omekšava, postoji mnogo jednostavniji način da mu produžite svežinu - i to bez mnogo muke.
Trikovi za čišćenje pločica u kupatilu: Dva proizvoda nikako ne treba da koristite!
Molly Woodward-Moor, poznata je na društvenim mrežama kao" ekspert za čišćenje" jer već godinama deli isprobane savete i trikove. Sada je podelila neke savete za čišćenje pločica u toaletu, a i potvrdila da postoje proizvodi koje bi svakako trebalo da izbegavamo pri čišćenju.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.39 117.21 118.03 CHF 123.58 124.45 125.33 USD 100.96 101.68 102.39
-
Evo kako dugotrajno sedenje utiče na zdravlje vašeg mozga!
Prekomerno sedenje kod osoba starijih od 50 godina povezano je s padom kognitivnih sposobnosti i smanjenjem zapremine mozga u regijama koje su posebno osetljive na razvoj Alchajmerove bolesti. Čak i kod osoba koje redovno vežbaju, duže sedenje bilo je povezano s lošijim rezultatima na kognitivnim testovima.
21-05-2025 | 12:42 | Autor/Izvor: Naxi media
Foto: Bigstock, GaudiLab
Najizraženiji efekti primećeni su kod osoba koje nose gen APOE-e4, jedan od glavnih genetskih faktora rizika za Alchajmerovu bolest. Ova otkrića ukazuju na to da prekidanje dugotrajnog sedenja tokom dana može biti ključna strategija za očuvanje zdravlja mozga i smanjenje rizika od demencije – posebno kod osoba koje su genetski podložnije.
Ključne informacije:
Nezavisno od fizičke aktivnosti: Više sedenja dovelo je do kognitivnog pada čak i kod onih koji redovno vežbaju.
Genetski rizik: Efekti su bili izraženiji kod osoba s APOE-e4 genom.
Uticaj na mozak: Sedenje je bilo povezano sa smanjenjem volumena mozga u periodu od sedam godina.
Više od šest miliona Amerikanaca živi s Alchajmerovom bolešću, a naučnici sa Univerzitetskog medicinskog centra Vanderbilt i Univerziteta u Pitsburgu istražuju kako životne navike utiču na verovatnoću njenog razvoja.
Prema novom istraživanju objavljenom u časopisu Alzheimer’s & Dementia, povećana količina vremena provedenog u sedenju ili ležanju kod starijih osoba povezana je s lošijim kognitivnim funkcijama i smanjenjem zapremine mozga u oblastima koje su povezane s većim rizikom za razvoj Alchajmerove bolesti.
Istraživanjem je rukovodila dr Marisa Gogniat, docentkinja neurologije na Univerzitetu u Pitsburgu i bivša postdoktorska istraživačica u Centru za pamćenje i Alchajmerovu bolest pri VUMC-u. Koautorka studije je dr Anđela Džeferson, profesorka neurologije i osnivačica pomenutog centra.
U istraživanju je učestvovalo 404 odraslih osoba starijih od 50 godina. Učesnici su tokom jedne nedelje nosili uređaj nalik satu koji je beležio nivo njihove fizičke aktivnosti. Njihovo vreme provedeno u sedenju povezano je sa kognitivnim performansama i snimcima mozga tokom sedmogodišnjeg perioda.
Rezultati su pokazali da su osobe koje su više vremena provodile sedeći bile sklonije opadanju kognitivnih sposobnosti i neurodegenerativnim promenama – bez obzira na to koliko su vežbale. Efekti su bili izraženiji kod osoba s prisutnim APOE-e4 genom, što dodatno naglašava važnost smanjenja vremena provedenog u sedenju kod starijih osoba sa povećanim genetskim rizikom.„Smanjenje rizika od Alchajmerove bolesti nije samo stvar jedne dnevne vežbe“, istakla je dr Gogniat. „Čak i ako svakodnevno vežbate, važno je da tokom dana pravite pauze u sedenju – to može smanjiti verovatnoću razvoja bolesti.“
„Neophodno je da proučavamo kako stil života utiče na zdravlje mozga kako starimo“, naglasila je dr Džeferson. „Naše istraživanje pokazuje da smanjenje vremena provedenog u sedenju može biti obećavajuća strategija za prevenciju neurodegeneracije i kognitivnog opadanja.“ -
Pročitajte i...
Kako visoke temperature i vlažnost vazduha utiču na krvni pritisak i srce?
Vremenske prilike mogu igrati značajnu ulogu u pogoršanju određenih zdravstvenih stanja. Visoke temperature i velika vlažnost vazduha posebno su rizični za osobe sa povišenim krvnim pritiskom i srčanim oboljenjima.
Upozorenje stručnjaka: Hrana sa najvećim rizikom od bakterije E. coli
Stručnjaci za bezbednost hrane otkrivaju koje proizvode treba izbegavati u prodavnici kako biste smanjili rizik od bolesti prenosivih hranom.
Hladno ili toplo tuširanje - šta je bolje za vaše zdravlje?
I hladni i topli tuševi imaju svoje prednosti po zdravlje, ali i određene nedostatke. Dok hladan tuš može pomoći u osveženju i podsticanju cirkulacije, topla voda opušta telo i olakšava disanje. Ključno pitanje glasi - koji je tuš bolji i kada?
Kako da sačuvate zdravlje tokom izuzetno visokih temperatura?
Poslednjih godina uočavamo trend porasta temperature u letnjem periodu što utiče na zdravstveno na naše zdravstveno stanje, može da dovede do pada energije, ali i ozbiljnijih problema.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: